Kūdikio organizmo stiprinimas

Ką turėtų žinoti kiekviena mama, kuri nori, jog jos vaikelis būtų sveikas ir atsparus ligoms? Ogi tai, kad nuo mažų dienų reikia vaikelį grūdinti, laikytis higienos, dažnai vesti pasiavikščioti, vežtis prie jūros ir t.t.

1. Keiskite klimatą

Pasikeitus klimatui kūdikis turi prisitaikyti prie naujų sąlygų – kitokio oro slėgio, drėgmės. Geriausiai į pajūrį ar kitas vietas važiuoti tada, kai kiti poilsiautojai iš jo grįžta (per daug įspūdžių, žmonių minia gali pakenkti mažylio atsparumui). Išvažiuokite su vaikučiu mažiausiai trims savaitėms, nes pirmas dvi vaiko organizmas dar tik prisitaiko prie naujos aplinkos. Kur vykti?

  • Prie jūros. Galima vežtis net ir kelių savaičių kūdikį. Jūros oras gerai veikia mažylio kvėpavimo takus. Vežimėlį su kūdikiu pastatykite pavėsyje. Pirmus žingsnius žengiančiam leiskite pabraidyti vandenyje.
  • Į kaimą. Kaime kūdikis gali visą dieną būti lauke, miegoti, žaisti ir t. t. Reikia pasisaugoti vabzdžių, kurių prie vandens telkinių ir miškų yra vis daugiau.
  • Prie ežero. Ežerai, prie kurių auga pušynai, yra ideali vieta būti su kūdikiu. Pušynai sudaro savitą mikroklimatą, tarsi natūralus filtras saugo organizmą nuo teršalų, o pušų išskiriami eteriniai aliejai yra tikras kvėpavimo takų balzamas.

2. Grūdinkite maudynėmis

Jeigu kūdikis negali pasipliuškenti vandenyje gryname ore, maudydama namuose grūdinkite pakaitomis šilta ir vėsia vandens srove. Taip jo kūnas pripras atitinkamai reaguoti į temperatūros pokyčius. Kraujagyslės „mokosi” susitraukti, o organizmas – sulaikyti šilumą, tad mažylis nesušąla taip greitai. Toks žaidimas vandeniu tinka kūdikiams nuo 6 mėn. Pamažu galite vaikutį pratinti maudytis vėsesniame vandenyje, o pabaigoje apipilti dar vėsesniu.

Jeigu mažylis mėgsta braidyti vandenyje, pripilkite į pripučiamąjį vaikišką baseiną vėsaus vandens ir leiskite pabraidyti. Vasarą leiskite basam pabraidyti po rasą.

3. Vaikštinėkite lauke

Nesvarbu, koks oras lauke, su kūdikiu ir mažu vaiku kasdien reikia išeiti į lauką. Geriau – kuo toliau nuo judrių gatvių. Ar mažylis miega, ar stebi aplinką, kvėpavimo sistema dirba – geriau vėdinasi plaučiai, didėja jų tūris, į visus organus patenka daugiau deguonies. Be to, iš organizmo pasišalina nuodingosios medžiagos, kurios kenkia atsparumui.

4. Venkite žmonių minios

Ne blogas oras ar šaltis yra pavojingi kūdikiui, o žmonės, nuo kurių gali užsikrėsti kokia nors liga. Todėl neimkite mažylio ten, kur daug žmonių, tarkim, į prekybos centrą. Be to, vasarą dideliuose prekybos centruose vėsiau nei lauke, o staigus temperatūros „šuolis” nėra gerai mažam kūdikiui.

5. Venkite įtampos

Didelė įtampa kenkia imuninei sistemai. Įtampą vaikui kelia tėvų barniai, kraustymasis į naujus namus, nauja auklė. Kūdikis tampa irzlus ir lengviau suserga. Todėl jeigu gyvenime reikia ką nors keisti, tai darykite po truputį. Tarkim, jeigu reikia grįžti į darbą, tuo pačiu metu nenustokite maitinti krūtimi.

6.  Dienos ritmas

Kūdikis ima verkti, tampa irzlus, jei keičiasi dienotvarkė. Kartu praranda ir atsparumą. Neišsimiegojęs mažylis lengviau suserga, ypač jeigu sušąla arba sušlampa. Taip pat labai kenkia būti prirūkytose patalpose. Net ir truputis dūmų blogai veikia kūdikio kvėpavimo takus.

7. Laiku paskiepykite

Tai vienintelis būdas, kad mažylis išvengtų kai kurių sunkių ligų. Jeigu vaikutis dažnai serga, pasiklauskite gydytojo, ar nevertėtų skiepais stiprinti organizmo.

8. Dažnai vėdinkite kambarį

Kelis kartus per dieną vėdinkite namus. Pasirūpinkite, kad namų oras nebūtų sausas, nors ir koks metų laikas būtų. Kai bute sausas oras, iš gatvės patekusios dulkės ir žiedadulkės nenusėda ant žemės (laikosi ore) ir patenka į kvėpavimo takus.

9. Neleiskite perkaisti.

Ar kūdikiui ne per karšta, pasižiūrėkite prilietusi delnu spranduką. Jis turėtų būti šiltas, bet nesukaitęs ar juo labiau drėgnas.

10. Neignoruokite lengvos ligos

Daugelis viršutinių kvėpavimo ligų nėra pavojingos, taip organizmas pratinasi priešintis virusams. Tačiau „pasigavęs” net ir nepavojingą užkratą, mažas kūdikis gali susirgti rimčiau. Taip yra todėl, kad mažylis nemoka gerai išsipūsti nosytės, o sloga nutekėjusi į gerklę „perkelia” ten virusus ir bakterijas. Todėl jeigu serga visai mažas kūdikis, negydykite pati, kreipkitės į gydytoją.

11. Higienos taisyklės

Dažnai plaukite vaikučiui rankas, ypač grįžusiam iš lauko, pažaidusiam su gyvūnais ir būtinai prieš valgį. Kartą panaudotas popierines nosinaites išmeskite į tualetą, o ne šiukšlių dėžę. Parsinešusi vaisius ir daržoves iš parduotuvės iš karto nuplaukite tekančiu vandeniu. Rizikinga juos laikyti neplautus šalia kūdikio buteliukų ar jam pasiekiamose vietose, nes gali nuo jų užsikrėsti kokia nors žarnyno užkrečiamąja liga, kuri mažam kūdikiui yra pavojinga.

Parengta pagal:  pediatrę Justiną Žilinskaitę