Pienligė

Pienligę sukelia mikroskopinis grybelis, o ne pienas, kaip daugelis mano.  Tai nėra blogasis grybelis, jis priskiriamas prie pusiau gerųjų bakterijų, kurios įprastos žmogaus organizmui. Ką tik gimusio vaikelio organizmas būna sterilus. Bakterijas vaikelis “pasigauna”  nuo mamos kūno arba  iš aplinkos. Ligą jos paskatina tik tuomet, kai dėl kokių nors priežasčių organizme jų atsiranda per daug.

Pienligės požymiai:

Pienligė – gana dažna liga. Ji vargina kas trečią ketvirtą mažylį. Ant jo liežuvio, vidinių skruostų, burnos gomurio, dantenų atsiranda baltų taškelių, kurie susijungia ir susidaro jų židiniai, primenantys varškę. Mamos paprastai pastebi, kad kūdikio liežuvis tapo baltas. Bet gali ir nepastebėti. Pienligę dažnai pastebi gydytojos, kai kūdikis atvežamas apžiūrai.  Daugiau jokių požymių, kad kūdikis serga, paprastai nebūna. Kartais pasitaiko, kad jis tapo neramesnis, nenori valgyti. Bet taip nutinka retai.  Siekiant įsitikinti, kad vaikelis išties serga pienlige, gali būti atliekamas mikroskopinis tyrimas. Tačiau poliklinikose jis nedaromas. Todėl vaikelio gydytoja ligą diagnozuoja iš akies.

Atpylinėjimas – viena dažniausių priežasčių

Šia liga dažniausiai serga kūdikiai iki 4-5 mėn. Viena svarbiausių ligos priežasčių –  vaikelio atpylinėjimas po valgio. Šis grybelis ypač mėgsta rūgštinę terpę. O kuo vaikelis mažesnis, tuo daugiau pavalgęs atpylinėja, burnoje susidaro rūgštinė terpė, taigi didesnė tikimybė, kad grybelis atsiras. Jis dažnai išsivysto tuomet, kai sumažėja kūdikio organizmo atsparumas, pavyzdžiui, jei jam teko vartoti antibiotikų. Pienligė dažna neišnešiotiems kūdikėliams, kurie silpnesni iš prigimties.

Soda šalinti baltos luobelės nuo liežuvio negalima

Soda – šarmas, kuris vaikelio organizme gali paskatinti įvairius virškinimo sutrikimus. Vaikelis, gavęs sodos, gali pradėti dar labiau atpylinėti. Taip susidaro uždaras ratas: burnos terpė ir toliau rūgštinė, taigi grybelis sėkmingai gyvena ir dauginasi. Be to, gramdant galima pažeisti burnos gleivinę. Ji gali pradėti kraujuoti, atsirasti žaizdelių. Tada tikrai turėsite rimtų bėdų: vaikelis gali tapti nevalgus, neramesnis ir panašiai.

Geriausia tokiu atveju kreiptis į vaikelio gydytoją, kuris skirs specialaus vaisto nuo grybelio. Vaistu tepant burnos gleivinę liga praeina labai greitai – per penkias dienas. Vis dėlto jei apnašų nedaug ir jų yra tik ant liežuvio, tada galima jį atsargiai pavalyti marle, suvilgyta virintu vandeniu. Dažnai šios procedūros pakanka, kad būtų sustabdyta beprasidedanti liga. Rūpestingos mamos vaikelio liežuvį ir dantenas pavalo kiekvienąkart jį pamaitinusios. Tą patį darykite ir jūs.

Juokauti pavojinga

Kartais pienligė kaip atsirado, taip ir praeina be pėdsakų. Tuomet mamos džiaugiasi ir pataria kitoms mamoms nesiimti jokių priemonių.  Tačiau nereti atvejai, kai nepastebėtas ar negydomas grybelis slenka žemyn ir išsisėja žarnyne. Tuomet vaikeliui gali prasidėti įvairūs virškinimo sutrikimai, pavyzdžiui viduriavimas.  Grybelis išsisėja apie išangę, ji parausta, niežti, gali pradėti šusti, net pasiekia lytinius organus ir gali sukelti jų uždegimą. Mergaitėms – vulvaginitą, berniukams – bolanopastitą.

Be to, vieną kartą išgydyta liga ir vėl gali pasikartoti, dėl kokių nors priežasčių sumažėjus vaikelio organizmo atsparumui.

Spenelių tepti tepaliuku nereikia

Prasidėjus pienligei žindančios krūtimi mamos nerimauja, kaip prižiūrėti spenelius. Jei pastebėjote įtrūkimų ar kitokios kilmės pažeidimų, jie šlapiuoja, atsirado niežulys, galima spenelius patepti tuo pačiu vaistu nuo grybelio, kurį naudojate kūdikio gleivinei, prieš ir po žindymo. Tačiau dažniausiai tokių priemonių neprireikia, užtenka įprastos krūtų higienos, t. y. apiplauti vandeniu.

O štai jei vaikelį maitinate iš buteliuko, tai žindukus kartkarčiais būtina pavirinti. Pienligė – užkrečiama liga. Todėl jei šeimoje auga daugiau panašaus amžiaus mažylių, būtina dezinfekuoti sergančio vaiko čiulptukus, žindukus, buteliukus. Ja galima užsikrėsti ir per žaislus, ypač guminius, kuriuos vaikai mėgsta paragauti. Todėl ir juos reikėtų pavirinti”, – sako gydytoja.

Nėščiųjų pienligė

Vaikas grybeliu gali užsikrėsti ir gimdamas. Pienligė ypač dažna per nėštumą. Juk nėščios moters organizmas nusilpsta. Tuomet vargina pagausėjusios baltos išskyros, niežti, peršti, degina makštį. Moteris nedelsdama turi kreiptis į savo ginekologą, kuris išrašys makšties žvakučių arba geriamųjų vaistų nuo grybelio, atidžiau lieps laikytis asmens higienos. „Dažnai moterys mano, kad pavartojo vaistų ir pasveiko. Ne tik vaikų, bet ir nėščiųjų pienligė gali pasikartoti. Todėl reikia būti ypač atidžioms į nėštumo pabaigą. Kartais nėščios moterys bijo vartoti vaistus. Tačiau reikia žinoti, kad šiuo atveju galima jų nauda vaikeliui yra didesnė už galimą žalą. Juk jei gimdysite neišsigydžiusi šio grybelio, tai didesnė tikimybė, kad juo užsikrės jūsų naujagimis.

Dėmesio:

  • Tik pradėjusiam gerti antibiotikus ir baigusiam juos gerti dar apie mėnesį, kad organizmas kuo greičiau sustiprėtų, kūdikiui būtina duoti gerųjų bakterijų. Jei kūdikis maitinamas mišinėliu, tai paprastą mišinėlį galima keisti mišinėliu su gerosiomis bakterijomis. Jei kūdikis maitinamas krūtimi, tai gerųjų bakterijų yra mitelių pavidalo. Praskiesti vandeniu ar mamos pienuku, jie suduodami šaukšteliu.
  • Kad augtų sveikas, labai svarbu vaikelį maitinti mamos pienu, nes jis stiprina imunitetą. Tik stenkitės, kad vaikelis kaip galima mažiau atpylinėtų.

Patarimai, ką daryti, kad kūdikis mažiau atpylinėtų:

– Kiekvieną kartą pamaitinusios vaikelį palaikykite stačią, kad atsirūgtų.

– Jei maitinate krūtimi, stebėkite, kad žįsdamas neprisirytų oro. Kartais pienuko iš mamytės krūties bėga tiek daug, kad vaikelis nespėja ryti arba ryja dideliais gurkšniais ir taip prisiryja oro. Tokiu atveju patariama prieš žindant pienuko iš krūties truputį nutraukti.

–  Jei vaikelį maitinate iš buteliuko, labai svarbu, kad būtų tinkamo dydžio žinduko skylutė.

Parengta pagal gydytoją Gitaną Šapranauskienę