Ausų uždegimas

Ausų uždegimas – dažna kūdikių ir mažų vaikų liga.  Kokios yra šios ligos priežastys ir ką dar turėtumėte žinoti apie ausų uždegimą.

Yra trys pagrindinės ausų uždegimo priežastys:

1. Anatominiai ypatumai

Mažyliams iki penkerių metų labai dažnai bet kuri virusinė viršutinių kvėpavimo takų liga komplikuojasi ausų uždegimu. Ypač tiems, kurie turi tam tikrų anatominių ypatumų, t. y. iš prigimties siaurą Eustachijaus vamzdelį (tai vamzdelis, kuris jungia ausį su nosiarykle ir yra ausies ventiliacinis kanalas). Jeigu jis labai siauras, nosiaryklės gleivinė greitai užburksta, patinsta ir per ją lengvai patenka užkratas iš nosies ir iš nosiaryklės.

Dėl anatominių priežasčių ausies uždegimu daugiausiai serga vaikai iki 5 m., nes jų Eustachijaus vamzdis, jungiantis ausį su nosimi, yra horizontalesnis. Suaugusio žmogaus vamzdelis vertikalesnis. Todėl kas vaiko nosyje, tas ir ausyje. Jeigu yra daug sekreto, ypač pūlingo, pūlingoji sloga laikosi kelias dienas, didžiulė tikimybė, kad užkratas per Eustachijaus vamzdį pateks ir į ausį.

2. Adenoidai

Kita priežastis, dėl kurios kai kuriems vaikams nuolat kartojasi ausų uždegimai, yra padidėję adenoidai, dar vadinami polipais. Tai limfoidinio audinio masė, kuri yra ertmėje už nosies. Kartais tas audinys gali taip išvešėti, kad užima praktiškai visą ertmę. Tada vaikas kvėpuoja burna, nes per nosį negali. Dėl adenoidų sutrikęs kvėpavimas yra tiktai viena bėdų. Išvešėję adenoidai uždaro Eustachijaus vamzdžio angą ir sutrikdo ausies ventiliaciją ir sekreto nutekėjimą iš viduriniosios ausies. Todėl ten lengvai patenka užkratas.

Adenoidai yra viena rimčiausių pasikartojančio ausų uždegimo priežasčių. Juos sudaro tas pats audinys, kaip ir tonziles ryklėje. Šis audinys yra būtinas geram mažylio imunitetui, aktyviai funkcionuoja ir auga iki 6 m. Bet kai kuriems vaikams jis išauga per daug. Tokį išvešėjimą dažniausiai paskatina tonzilių ir adenoidų uždegimai. Jeigu juose nuolatos gyvena bakterijos, audinys didėja. Vaikui sulaukus šešerių adenoidai pradeda mažėti ir tampa beveik nematomi.

Manoma, kad vystantis imunitetui adenoidus sudarantis audinys yra reikalingas, o vėliau jau nebūtinas. Bet jeigu jis išveši taip, kad tampa anatomine kliūtimi kvėpuoti, vaikučiui miegant gali atsirasti kvėpavimo sutrikimų, vadinamų miego apnėjomis, ir kartotis ausų uždegimai. Tokiu atveju adenoidai yra šalinami. Pasitaiko, kad jie išoperuojami ir trejų metukų vaikams. Žinoma, pirmiausiai yra bandoma gydyti vaistais, bet kartais jų nepakanka.

3. Lėtinis sereotitas

Dar viena ausies uždegimo priežastis yra lėtinis sereotitas. Jis išsivysto todėl, kad nenuteka skysčiai, nes yra užkimštas Eustachijaus vamzdis ir ausis nesivalo. Sereotitas gali būti neskausmingas, bet kaskart dėl jo prasidėjus bakteriniam ausies uždegimui ima varginti skausmas. Ausytėje, kuri yra užkimšta ir nesivalo, greičiau įsiveisia bakterijos. O kol tik skystis kaupiasi būgninėje ertmėje ir viduriniojoje ausyje, ausies neskauda.

Ausies uždegimas yra sutrikusios ausies ventiliacijos liga. Nes įprastai ausies būgnelis turi būti ventiliuojamas iš abiejų pusių. Iš išorės per išorinę ausies landą ir iš vidaus per nosį. Jeigu ventiliacija sutrinka, rizika susirgti ausų uždegimu labai padidėja.

Ko dar nežinojote apie ausų uždegimą:

Ar ausų uždegimu gali sirgti ir kūdikiai?

Gali. Ypač tie, kurie labai atpylinėja, kartais net per nosį, kuriems yra refliuksas. Dėl šios priežasties per Eustachijaus vamzdį skrandžio turinio gali patekti ir į ausį. Taip gali patekti ir bakterijų. Pati dažniausia priežastis yra kvėpavimo takų užkrečiamosios ligos. Viena jų komplikacijų yra ausies uždegimas.

Ar ausies uždegimai linkę kartotis?

Taip, ypač jeigu tam yra anatominės sąlygos, nes vaikai virusinėmis kvėpavimo takų ligomis serga dažnai. Iki penkerių metų serga vidutiniškai šešis kartus per metus, būna vaikų, kurie serga ir 12 kartų. Dažniausiai ausies uždegimas kartojasi tiems mažyliams, kurių adenoidai labai išvešėję arba yra tam tikrų anatominių ypatumų, pavyzdžiui, labai siauras Eustachijaus vamzdis, kuris užsiblokuoja prasidėjus slogai. Tada pro sulipusias sieneles labai lengvai į ausį patenka bakterijų. Vaikui augant vamzdelis didėja, vertikalėja ir mažėja ausyčių bėdų. Jeigu užsikemša vaikučio nosytė, užsikemša ir ausų ventiliacija.

Ar gali ausies uždegimas išsivystyti dėl prastos nosies higienos?

Nosį vaikučiui reikia valyti. Jeigu užsikemša, sekretą reikia išsiurbti, bet tai ne visada padeda. Jeigu nosytė bus užsikimšusi ir neišvalyta, kūdikis per ją negalės kvėpuoti. Bet jeigu visi audiniai yra išburkę ir ištinę, raudoni ir gaminasi labai daug sekreto, tai vis tiek nosytė bus užkišta, net ir ją siurbiant.

Ar kepurė gali apsaugoti nuo ausies uždegimo?

Šis prasideda ausies viduje – ne išorėje. Niekas neįpučia uždegimo pro ausis. Manyčiau, yra netgi priešingai. Juk ausų uždegimas yra sutrikusios ventiliacijos liga, tad ausyčių nereikėtų užkimšti. Nereikia dėti ir vatos į jas. Na, nebent ausies būgnelis sprogo, tada galima užkimšti ausytę, kad pūlių tekėjimas nebūtų itin nemalonus, bet geriau išvalyti ir sudaryti sąlygas jiems ištekėti. Svarbiausia uždegimo priežastis ir yra ta, kad ji užkimšta iš vidaus, iš nosies pusės, tad užkimšę ją ir iš išorės padėtį tik pabloginsime. Nepamirškime, kad bakterijos geriausiai veisiasi ten, kur šilta, drėgna ir tamsu. Tad užkimšdami ausytę ir laikydami ją šiltai sudarome puikias sąlygas daigintis bakterijoms.

Kepurės šalto klimato zonoje reikia tam, kad apsaugotų nuo peršalimo. Apie 60 proc. šilumos vaikai juk atiduoda per galvą. Todėl kai lauke šalta, kepurės reikia. Tačiau kambaryje jos kūdikiui nereikia.

Dėl kokių priežasčių sprogsta būgnelis?

Iki antibiotikų eros ausų uždegimą gydydavo taip: ausis užkimšdavo, dėdavo kompresus, laikydavo šiltai, kad greičiau susprogtų būgnelis ir ištekėtų pūliai.

Taip sumažėdavo labai stiprus skausmas ir žmogus greičiau pasveikdavo. Dabar, jei ausies būgnelis sprogsta, tai laikoma pediatro darbo broku. Vadinasi, jis laiku nepaskyrė antibiotikų.

Susprogęs būgnelis sugyja, bet lieka randas, jis matyti visą gyvenimą. Jeigu ausies būgnelis daug kartų sprogsta ir teka pūliai, gali pažeisti ir vidinę ausį bei klausą.

Daug kur Europoje ir pasaulyje būgnelyje padaromas nedidelis pjūviukas ir įkišamas vamzdelis tam, kad būtų atnaujinta ausies ventiliacija. Šiais laikais niekas ne tik neužkemša jos, priešingai, stengiamasi, kad ausis vėdintųsi. Yra žmonių, kurie serga alerginiais rinitais, kurių nosis nuolat užburkusi, tad jiems vamzdeliai įdedami, kad nesutriktų klausa, ausys būtų kuo geriau ventiliuojamos. Ausies uždegimai nebesikartoja.

Kaip pastebėti, kad kūdikis susirgo ausies uždegimu?

Tėvai gali įtarti, kad jis prasideda, jeigu vaikas karščiuoja, klykia ir neduoda prisiliesti prie ausytės. Jeigu tik ją tampo, tai dažniausiai nieko nereiškia, bet jeigu griebiasi už galvos arba neduoda prisiliesti, galima įtarti, kad būgnelis yra išpūstas ir greičiausiai netrukus sprogs. Labiausiai skauda, kai būgnelis yra tempiamas.

Sereotitą galima įtarti, jeigu vaikas neprigirdi, pradeda „kaksėti”.

Uždegimą galima įtarti ir tada, jeigu vaikas slogavo maždaug savaitę ir po to staiga sukarščiuoja, pakyla aukšta temperatūra.

Mažiems vaikams ausies uždegimą sunku įtarti. Mažas vaikas gali ne tik karščiuoti, bet ir vemti, skųstis pilvo skausmu. Svarbiausia, kad tėvai ligonėlį nuvežtų pas gydytoją, ypač jei serga ne pirmą dieną, karščiuoja ir atsirado aštrus veriantis skausmas. Bet kai prasideda skausmas, ausies uždegimas jau yra įsisenėjęs.

Ar ausies uždegimas visada gydomas antibiotikais?

Ne visada. Maždaug 30 proc. atvejų pavyksta išgydyti be antibiotikų. Bet tai virusiniai uždegimai. Tačiau vis tiek gydytojas turi apžiūrėti būgnelį ir nuspręsti, kaip toliau gydyti. Bet jeigu bendra vaiko būklė bloga, t. y. jam pakyla aukšta temperatūra, vargina stiprus skausmas, nevalgo, yra vangus, tokiu atveju antibiotikų skiriama iš karto. Reikalingi plataus spektro, pakankamai stiprūs antibiotikai.

Jeigu skauda ausį, pirmas vaistas yra ibufenas, ypač jeigu vaikutis dar ir karščiuoja. Vaikui galite duoti šaukštelį ibufeno ir vežti pas gydytoją. Ausų lašiukai „Otipax” vietiškai nuskausmina ir saugo nuo uždegimų. Vaistų galima vartoti tik tada, jei esate tikri, kad ausies būgnelis nėra trūkęs. Jeigu ausytę skauda, bet iš jos neteka skysčiai, galima įlašinti lašiukų, nes jų sudėtyje yra lidokaino, kuris sumažina skausmą. ,,Otipax” labai tinka vaikams, kurie turi lėtinius sereotitus, padidėjusius adenoidus, dažnai kartojasi slogos, serga alergine sloga. Jiems yra nuolatos užsikimšusios ausytės ir sutrikusi jų ventiliacija. Puikiai tinka vartoti skrendant, sulašinti prieš kylant ir prieš leidžiantis lėktuvui – taip sumažinamas dėl slėgio pokyčių atsiradęs skausmas.

Parengta pagal: pediatrę neurologę Rūtą Maciulevičienę