Kaip sekti vaisiaus judesius?

Vienas iš sveiko besivystančio nėštumo požymių – vaisiaus judesiai, kuriuos jaučia nėščioji. Sakoma, kad tai vienas iš dalykų, kurių mums, moterims, vyrai pavydi… Juk jie niekada nesužinos, koks tai jausmas, kai tavyje juda, sukiojasi, o kartais ir pasispardo… Tačiau medicina į šį reiškinį žiūri kiek proziškiau. Pagal vaisiaus judesių dažnį ir pobūdį sprendžia apie tai, kaip vaikutis jaučiasi gimdoje. Todėl, kai nėščioji skaičiuoja judesius, gaunama labai vertinga informacija.
Vaisiaus judesius kiekviena nėščioji turėtų pradėti skaičiuoti ir registruoti nuo trisdešimtosios nėštumo savaitės, 1-2 kartus per dieną. Kaip tai daryti? Atsigulkite ant kairiojo šono ir atsipalaiduokite – šitaip labiausiai pagerėja gimdos-placentinė kraujo apytaka.
Vaisiaus judesių registravimo pavyzdys
Data
Registravimo laikas
Judesių registravimo duomenys
Bendras judesių skaičius
2007 03 02
9 – 9.30
–IO-IO–II–OIII
17
03 03
9 – 9.30
-I–
4
9.30 – 10
-IOII-IOI-
10
14 – 15
OI—IIOII—OII
15
03 04
9 – 9.30
IIII-OIII—IO-IIO
18
03 05
9 – 9.30
II-IO-II-I
10
Silpni judesiai žymimi brūkšneliu, stiprūs – lazdele, sukimosi judesiai – skrituliuku. Jei vaisius juda kelis kartus iš eilės be pertraukos – tai vertinama, kaip vienas judesys.
Jei per pirmas trisdešimt minučių suskaičiuojama daugiau, kaip penki judesiai, tą dieną judesių galima daugiau neskaičiuoti. Užregistravus mažiau kaip penkis judesius, skaičiavimas pratęsiamas iki valandos, o jei per valandą užregistruojama mažiau, kaip penki judesiai, skaičiuoti reikia dar valandą.
Į gydytoją kreiptis reikia šiais atvejais:
  • Jei per dvi valandas vaisius sujuda mažiau nei penkis kartus;
  • Jei nėščioji jaučia tik silpnus judesius;
  • Jei judesių per kelias paras sumažėjo dvigubai;
  • Jei per dvi judesių sekimo valandas nėščioji neužregistruoja nė vieno judesio (šiuo atveju kreiptis į gydytoją reikia nedelsiant).
Parengė: Deimantė Breikšienė